A Velencei Bizottság elé került Románia ügye
Az Európa Tanács megbízta egyik szakértői testületét, hogy vizsgálja meg, megfelel-e az európai demokratikus normáknak a román államfő leváltását célzó eljárás.
Az Európa Tanács megbízta egyik szakértői testületét, hogy vizsgálja meg, megfelel-e az európai demokratikus normáknak a román államfő leváltását célzó eljárás.
Az Európa Tanács valószínűleg a parlamenti közgyűlés októberi ülésszakán hozhat döntést arról, induljon-e monitoring eljárás Magyarország ellen egyes, kifogásolt magyar jogszabályok miatt - erősítette meg hétfőn az MTI-nek Andrew Cutting, az ET brüsszeli irodájának szóvivője az erről szóló korábbi közléseket.
A médiatörvény után az ügyészségről, a választásokról, az alkotmánybíróságról és a nemzetiségekről is számos kritikus megjegyzést tett szakvéleményében a Velencei Bizottság – derült ki a szerkesztőségünk birtokába jutott jelentéstervezetekből. A testület állásfoglalásait várhatóan az Európai Bizottság is figyelembe veszi majd Magyarországgal szemben.
A párt indoklása szerint a felelőtlen ígérgetésnek, a populizmusnak akar véget vetni az a Fidesz vezetőségében felvetődött ötlet, amely arra kötelezné a választókat, hogy egy-két hónappal a szavazás előtt tegyék nyilvánvalóvá voksolási szándékukat. Ha mégsem veszik nyilvántartásba magukat, nem szavazhatnak. Bár az elképzelésről még nem született döntés, információink szerint a párt elnökségéből többen támogatják, és Orbán Viktor sem ellenzi. Mind a 2002-es, mind a 2006-os választásokat az utolsó percig bizonytalankodók döntötték el.
Az MSZP Thorbjorn Jagland ET-főtitkártól kérte a bírói függetlenséggel kapcsolatos magyar törvénymódosítások értékelését - közölte Harangozó Gábor, a szocialista párt országgyűlési képviselője hétfőn Strasbourgban, az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének ülésszakán.
Nyílt levelet ír szombaton az Európa Tanács (ET) főtitkárának az MSZP; Thorbjorn Jaglandot arról kérdezik, hogy az általa irányított testület szerint elfogadható-e az, amit a kormány a Velencei Bizottság által felvetett vitás kérdésekben tesz – jelentette be az MSZP választmányi ülése alatt tartott sajtótájékoztatón Mesterházy Attila. A testület megerősítette a szocialista frakció döntését, amely szerint képviselőik nem vesznek részt a köztársasági elnök választásban.
Az Európai Bizottság kész arra, hogy minden vitás ügyet végigvigyen, amíg az a testület szerint megnyugtató módon nem oldódik meg. A magyar kormányt sürgetné az idő, ezért is állnak értetlenül a miniszterelnök hozzáállását látva. Körülnéztünk Brüsszelben, milyen fogadtatásra számíthat Orbán Viktor José Manuel Barroso bizottsági elnöknél.
Ülünk az asztalnál és várunk, egyre idegesebben, nem értjük, miért nem szólítanak már, tessenek a feltételeiket közölni, nekünk sürgős volna az ügy. Bizony, mintha packáznának velünk. A Velencei Bizottság politikai kifogásokkal jön, amikor pedig szóltunk, hogy azt nem kérünk, Brüsszel meg a befektetői bizalomra hivatkozik. Egyértelmű: ezeknek valami olyan bajuk van, amit nem akarnak nyíltan megfogalmazni.
Sokáig nem vette komolyan a kormány a Velencei Bizottságot, miközben már korábbi jelzésekből is világos volt: a testület észrevételeit az Európai Bizottság is magáévá teszi majd, bizottsági „áldás” nélkül pedig IMF-hitel sincs.
Nem magánvélemény a Thomas Markert, a Velencei Bizottság titkára által a magyar igazságszolgáltatással kapcsolatban megfogalmazott "non paper", hanem a Velencei Bizottság közlése, amellyel a magyar kormánnyal való párbeszédhez kívánt hozzájárulni - mondta az ATV-nek az Európa Tanács főtitkárának szóvivője.
Navracsics Tibor nem tekinti hivatalos dokumentumnak azt a "non papert", amelyet a Velencei Bizottság titkára fogalmazott meg az igazságszolgáltatási reformmal kapcsolatban.
Az MSZP szerint az unió végrehajtó szervezete, az Európai Bizottság világossá tette, hogy a Velencei Bizottság véleménye alapján alakítja ki saját álláspontját, a magyar kormány pedig hazudik.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes "óvatosan optimistának" nevezte magát a Magyarország ellen január 17-én megindított gyorsított kötelezettségszegési eljárások ügyében, mivel szerinte az ország jó válaszokat adott az Európai Bizottság indoklással alátámasztott aggályaira. Az igazságügyi és közigazgatási miniszter kedden az InfoRádió Aréna című műsorában nyilatkozva arról számolt be, nem hivatalosan azt a tájékoztatást kapták Brüsszelből, hogy a szerdai biztosi testületi ülésen talán már el is dőlhetnek ezek az ügyek.
A Transparency International Magyarország (TI) szerint az Országgyűlésnek benyújtott törvénymódosítások továbbra sem garantálják az igazságszolgáltatás függetlenségét.